FAQ
Nech sa páči,
tu nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky.
Akým spôsobom prebieha výučba anglického jazyka vo vašej MŠ?
Bilingválne vzdelávanie je zabezpečené anglicky hovoriacou učiteľkou v každej triede formou prirodzenej komunikácie pri všetkých denných aktivitách. Prirodzené anglické prostredie podporuje native speaker. Angličtinu v našej materskej škole vyučujeme takou formou, ktorá podporuje u deti zvedavosť a radosť z učenia sa cudzieho jazyka. Počas edukačného procesu využívame inovatívne a hrové metódy, vďaka ktorým môže dieťa lepšie "vniknúť" do anglického jazyka. Hra je najdôležitejším prostriedkom jazykovej výchovy detí predškolského veku. Deti sú na hodinách uvoľnené, zabávajú sa a v podstate si ani neuvedomujú, že sa učia. Prostredníctvom anglických pesničiek, riekaniek či hraním sa na rozprávkové postavy sa deťom do pamäte ukladajú jednotlivé anglické výrazy, ktoré si spoločne s pani učiteľkami upevňujú. Dieťa si tak osvojuje nielen potrebnú slovnú zásobu, ale aj výslovnosť či základnú gramatiku. Je vedecky dokázane, že deti vo veku 3-6 rokov si jednoduchšie osvojujú cudzí jazyk – hlavne jeho fonetickú ale aj morfosyntaktickú stránku.
Dbáme aj na rozvíjanie predčitateľskej gramotnosti v anglickom jazyku uplatňovaním špecifických metód a na rozvíjanie aktívneho počúvania s porozumením.
Naším cieľom je rozvíjať komunikačné schopnosti dieťaťa tak, aby bez problémov dokázalo reagovať na cudzinca a "prepínať" medzi rodným jazykom a angličtinou. Aby komunikovalo bez vnútornej bariéry, hanblivosti a so správnym prízvukom. Nezameriavame sa na to, aby dieťa na konci roka vedelo povedať naučenú básničku, ale aby dokázalo prirodzene reagovať na cudzí jazyk. V každej triede vyučuje najmenej jedna pani učiteľka, ktorá sa zameriava na výučbu anglického jazyka a takýmto spôsobom vytvárame prirodzené bilingválne prostredie. Učiteľky anglického jazyka v našej materskej škole dosahujú znalosť angličtiny minimálne na úrovni B2.
Výučbu anglického jazyka máme taktiež posilnenú o native lektora s rodným jazykom anglickým. Deti z predškolských tried majú s nativom denne 30 min. lekciu, mladšie deti 2x do týždňa a najmladšie 1x do týždňa. Deti následne v prirodzenom prostredí s native lektorom, ktorý ponúka hravú, dynamickú a zábavnú lekciu angličtiny, chcú komunikovať v angličtine. Lekcie sú prirodzené a nenútené, plné piesní, divadielok a príbehov s prihliadnutím na hravú individualitu a fantáziu deti.
Ako prebiehajú adaptačné týždne v MŠ?
Pred samotným nástupom do MŠ, keď už je dieťa prijaté, ponúkame rodičom možnosť prísť sa s dieťaťom pozrieť do MŠ, prezrieť si triedy, prípadne sa zahrať, aby sa dieťa s prostredím oboznámilo. Všetko prebieha v prítomnosti rodiča. Toto môžu rodičia absolvovať aj opakovane, ak prejavia záujem.
Po nástupe, počas prvých adaptačných týždňov, deti prichádzajú do MŠ ráno v normálnom čase, medzi 7:00-8:00 hod. Toto sa už deje bez prítomnosti rodiča. Po dohode s rodičom je možné, aby v MŠ dieťatko strávilo len pár hodín, prípadne odišlo pred odpočinkom, kým si navykne na režim. Ak by adaptácia bola náročná pre Vaše dieťatko, riaditeľka s Vami dohodne individuálny postup.
Akú stravu ponúkame deťom?
Materská škola poskytuje deťom kvalitné stravovanie s možnosťou bezlepkového a bezlaktózového stravovania. Kontrolujeme pitný režim detí a nabádame ich k dostatočnému príjmu tekutín.
Dbáme najmä na to, aby sme deťom podávali zdravú, pestrú a zároveň nutrične vyváženú stravu. Jedlá sú pripravované s minimálnym množstvom cukru a soli, koláče pečieme zo špaldovej, grahamovej a celozrnnej múky. Denne dovážame čerstvé suroviny od lokálnych slovenských dodávateľov. Mäso, zeleninu a ovocie objednávame od slovenských farmárov a pestovateľov. Deťom v materskej škole zabezpečujeme desiatu, obed a olovrant. Okrem toho dostávajú 2 krát denne čerstvé ovocie a zeleninu. K desiatej je možné deťom doobjednať ovocnú šťavu, ktorá je čerstvo pripravovaná.
Akým spôsobom je u detí podporovaný zdravý životný štýl?
Okrem zdravej a pestrej stravy, ktorú SMŠ zabezpečuje, učiteľka vždy na detskej úrovni vysvetľuje, aké pozitívne dopady na organizmus má zdravé stravovanie. Deti sú vedené ku každodennej pohybovej činnosti v rámci ranného cvičenia, kde precvičujú svalové partie. Minimálne raz do týždňa má každá trieda aj cvičenie zamerané na prevenciu plochých nôh so špecializovanými pomôckami v cvičebni. Denne (okrem dní s nepriaznivým počasím) chodíme s deťmi na vychádzky, prípadne školský dvor. Pre deti tiež organizujeme rôzne športové krúžky, ako je plávanie, saunovanie po plávaní, korčuľovanie, baseball...
Aké krúžky zabezpečujete v rámci popoludňajšej činnosti?
Ide o celoročné i sezónne aktivity, ktoré obohacujú deťom čas strávený v našej materskej škole. Okrem pravidelných lekcií s native speakrom, je to vo všetkých triedach aj kurz plávania. Dlhodobo spolupracujeme s Klubom Kvapka, kde sa deti pod vedením lektorov plávania oboznamujú s vodným prostredím, odbúrava sa u nich strach z vody a plávania, učia sa základné techniky plávania a správneho dýchania pri plávaní. Klub Kvapka navštevujú deti zo všetkých tried pravidelne 2krát do mesiaca.
Okrem toho spolupracujeme s Hudobnou školou Yamaha. Hodiny prebiehajú vo všetkých triedach – okrem predškolákov. Deti sa hravou formou oboznamujú s hudbou, prostredníctvom rytmických cvičení a spájania hudby s pohybom. Tieto aktivity sú veľmi obľúbené u detí od najmladšieho veku. V triede Sloníkov (čo sú deti od 4-5 rokov), sa deti navyše oboznamujú s hrou na flaute, hravou formou spoznávajú noty a notové zápisy.
Aké krúžky zabezpečujete v rámci popoludňajšej činnosti pre deti v triedach Žirafky = predškoláci?
Nakoľko je našou snahou, aby boli deti rozvíjané vo všetkých oblastiach, ponúkame široké spektrum rôznych záujmových krúžkov.
Aktuálnu ponuku môžete nájsť v sekcii Krúžky.
Aké aktivity ponúkate rodičom s deťmi?
Pre rodičov s deťmi organizujeme tvorivé dielne dvakrát do roka. Na jeseň Tekvicovú párty a na jar Veľkonočné tvorivé dielne. Môžu stráviť popoludnie v príjemnom prostredí SMŠ a spoločne s deťmi a učiteľkami tvoriť. Spoznať sa s inými rodičmi a ochutnať dobroty pripravené našimi kuchármi. Ďalej organizujeme vianočný večierok pre celú SMŠ spojený s pekným programom a spoločným posedením. Deň matiek si každá trieda organizuje vo svojej réžii, kde sú pozvané mamičky na program pripravený deťmi a organizujeme aj športový deň pre oteckov ku Dňu otcov. Taktiež organizujeme jarný víkendový výlet pre rodičov s deťmi.
Aké mimoškolské aktivity ponúkate?
Okrem vyššie spomenutého výletu ide každá trieda minimálne raz ročne na výlet mimo SMŠ. Deti v predškolských triedach majú tiež možnosť zúčastniť sa lyžiarskeho výcviku a školy v prírode. Organizujeme aj prespávačku v materskej škole, sezónne výlety, funny Saturday with parents – spoločný výlet s rodičmi, či vešanie veľkonočných vajíčok v meste.
Ako sú deti pripravované na vstup do ZŠ?
Popri denných vzdelávacích aktivitách zameraných na prípravu na vstup do prvého ročníka naši predškoláci pravidelne navštevujú otvorené hodiny v základnej škole. Deti absolvujú tréning fonematicko-fonologického uvedomovania Eľkonin a Metódu dobrého štartu na rozvoj grafomotorických zručností. Rodičia sa majú možnosť dva krát do roka zúčastniť individuálneho rodičovského stretnutia s triednou pani učiteľkou, ktorá jej priblíži fungovanie dieťaťa v triede.
Akou formou prebieha spolupráca so ZŠ?
Okrem vyššie spomínaných návštev v ZŠ nám chodievajú žiaci zo ZŠ čítať knihy, hrať rôzne divadielka. Taktiež po dohode nám žiaci ZŠ a GYM pomáhajú v zabezpečení rôznych akcií pre deti.
Ako dieťa odhlasovať v prípade neprítomnosti?
Neprítomnosť stačí nahlásiť triednej učiteľke, ktorá si dieťa odhlási v evidencií dochádzky. Neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie je potrebné ospravedniť prostredníctvom Edupage aplikácie alebo mailom triednej učiteľke. V tejto aplikácii sa vyhlasujú i potvrdenia o bezinfekčnosti po príchode dieťaťa do kolektívu. Stravu deťom odhlásite buď prostredníctvom Edupage alebo mailu zaslaného na adresu školskej jedálne, prípadne telefonicky na telefónnom čísle uvedenom na webe.
Čo robiť v prípade, že rodič nestihne pre dieťa prísť do 17:00?
Každý deň je zabezpečená služba jednou pani učiteľkou, ktorá s deťmi zostáva po 17:00. Stačí, ak informáciu o meškaní zatelefonujete triednej učiteľke, ktorá informáciu posunie službukonajúcej učiteľke.
Akým spôsobom integrujete do MŠ deti so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami?
MŠ zamestnáva učiteľky - absolventky predškolskej špeciálnej a inkluzívnej pedagogiky. Deti integrujeme v rámci prostredia bežnej triedy v kolektíve s ostatnými deťmi. Ku každému dieťaťu pristupujeme individuálne na základe jeho potrieb. Samozrejme, úzko spolupracujeme so školskou psychologičkou, špeciálnou pedagogičkou a logopédičkou. V rámci podporných opatrení spolupracujeme i s pedagogickou asistentkou.
Ako využívame školský autobus?
Autobusom deti vozíme pravidelne na plávanie, na rôzne výlety do prírody, do okolia, do knižnice, a ak prší, tak predškolákov odvezieme do tanečnej školy.
Čo je to ranný filter a ako funguje?
Každé ráno učiteľka, ktorá prijíma dieťa, skontroluje jeho zdravotný stav, spýta sa rodičov, či je všetko v poriadku. Ak by sa u dieťaťa počas dňa vyskytli príznaky nejakej choroby, učiteľka je povinná bezodkladne oznámiť rodičovi, aby si dieťa vyzdvihol v čo najkratšom čase.
Nosia deti v materskej škole uniformy?
Uniformy nosia povinne predškoláci, mladšie deti dobrovoľne.
Sú poplatky za vzdelávanie uvedené na webe kompletné?
Poplatky nájdete na: https://ms.besst.sk/sk/cennik. Platíte registračný poplatok, školné, stravu. Navyše zaplatíte školu v prírode a lyžiarsky kurz, ktoré sú však dobrovoľné.
Ako je SMŠ otvorená počas prázdnin?
Materská škola je počas zimných prázdnin zatvorená. Počas letných prázdnin je otvorená 6 týždňov, zvyšné 3 týždne (prvý júlový a posledné dva augustové) je SMŠ zatvorená z nariadenia RÚVZ.