Povedali o nás — BESST MŠ
EN
Kalendár Zažili sme Prijímanie detí

LEGO v škôlke: Keď sa hra mení na učenie a kocky na veľké nápady

Lego nie je len hračka – v škôlke sa mení na nástroj učenia. Ako s ním deti rozvíjajú logiku, motoriku či tímovú spoluprácu? Naša učiteľka, Anna Göndörová, vysvetľuje, ako LEGO pomáha rozvíjať kreativitu a dôležité zručnosti. Dozviete sa, ako prebiehajú hodiny, ktoré aktivity sú najúčinnejšie a ako tento spôsob učenia ovplyvňuje detskú hru aj doma. Zároveň zistíte, prečo si tento koncept získal srdcia detí aj rodičov.

Lego je pre mnohých z nás súčasťou detstva a hier doma. Čo viedlo k tomu, že sa stalo aj vzdelávacím nástrojom v materských školách?
Lego je prirodzenou súčasťou detského sveta. Deti k nemu inklinujú, láka ich a motivuje k tvorivosti. Zavedenie Lega do materských škôl bol teda logický krok. Využili sme ich vnútornú motiváciu a premenili ju na nástroj pre komplexný rozvoj ich osobnosti.


Ako prebieha typická hodina s LEGO-m?
Každá hodina začína rutinnými aktivitami. Deti potrebujú rutinu, pretože im dáva pocit bezpečia a zároveň vedia, čo môžu očakávať. Potom sú otvorenejšie novým výzvam. Ak by som mala popísať priebeh “typickej” hodiny, štruktúra je nasledovná:

Rutinné aktivity, tými vždy začíname. Nasleduje riešenie zadaného problému, kde deti pracujú na konkrétnej úlohe. Neskôr prezentujú svoje riešenia – rozvíjajú komunikačné schopnosti a sebavedomie. Nakoniec si deti môžu vymyslieť a postaviť vlastné diela voľnou hrou.

Lego je len prostriedok, ktorým dosahujeme edukačné ciele. Ak chcem rozvíjať krátkodobú pamäť, pripravím pre deti úlohy, kde si musia zapamätať poradie stavby a postaviť ju bez predlohy.

 Ak sa zameriavam na orientáciu v priestore, pracujeme so štvorcovou sieťou a prenášame obraz na papier. Pri podpore komunikácie a tímovej spolupráce zadávam úlohy, ktoré deti samostatne nevyriešia a musia sa spojiť do skupín.

 Takmer pri všetkom je možné využiť LEGO. Záleží len od fantázie a týždenného plánu.

Ako reagujú rodičia na tento spôsob učenia?

Spočiatku to vnímajú ako príjemné spestrenie programu v materskej škole. Postupne si však všimnú, že ich deti sa s LEGO začnú hrať inak – premyslenejšie a kreatívnejšie…

Share

Práca s legom, trieda budúcnosti a čitáreň: Škola BESST je slovenským unikátom

Do súkromnej školy BESST v Trnave sa deti tešia. Učia sa podľa dvoch kurikúl, spätnú väzbu dostávajú nielen cez známky a osvojujú si kritické myslenie. O tom, v čom je výnimočná, hovorí jej výkonná riaditeľka Eva Polláková.

Súkromnú školu BESST založila skupina rodičov, ktorá chcela pre svoje deti vytvoriť školu, do ktorej sa budú tešiť. Darí sa vám napĺňať tento zámer?

Verím, že áno. Poslaním našej školy je s láskou a rešpektom podporovať deti na ich ceste za vzdelaním. Na tejto ceste nás držia hodnoty, ktoré sú pre nás veľmi dôležité: kreatívne, so srdcom, spolu, bezpečne, ale aj náročne. Rodičia zase oceňujú otvorenosť komunikácie. Dostávajú všetky potrebné informácie, kedykoľvek môžu prísť a porozprávať sa.

Ako vyzerá bežný deň v bilingválnej škole?

Žiaci študujú podľa štátneho vzdelávacieho programu aj podľa cambridgského kurikula, preto majú viac hodín ako v bežnej škole. Prostredníctvom cambridgského kurikula, ktoré sa zameriava najmä na výučbu anglického jazyka, anglickej matematiky a prírodných vied, sa deti rozvíjajú nielen jazykovo. Náš učiteľský tím je obohatený aj o zahraničných členov, anglický jazyk okrem slovenských učiteľov vyučujú aj „native speakeri“. Keď žiaci vychádzajú zo školy, sú schopní ďalej študovať v cudzom jazyku, nemajú strach hovoriť a písať v angličtine. 

Share

V BESST-e učia deti po anglicky už v škôlke, na máj pripravujú zápisy do tried

Riaditeľka Ivana Puškárová v rozhovore bližšie predstavuje výchovu a predškolské vzdelávanie v trnavskej Súkromnej materskej škole BESST.

Ako by ste predstavili vašu materskú školu tým, ktorí ju ešte nepoznajú?

Naša materská škola ponúka bilingválne vzdelávanie deťom od dvoch do sedem rokov. Vzdelávanie v materskej škole prebieha teda v dvoch jazykoch a zabezpečujú ho kvalifikované učiteľky.

 Máme deväť tried, z toho tri triedy predškolákov v povinnom predprimárnom vzdelávaní. Naša materská škola je zaradená do siete škôl, napĺňame tak  ciele štátneho vzdelávacieho programu a zároveň pripravujeme deti do bilingválnej základnej školy.

V čom ste iní ako ostatné školy?
Výnimočnosť vnímame v tom, že pod jednou strechou spolupracujeme so základnou bilingválnou školou, aj bilingválnym gymnáziom.

 Deti pripravujeme do SZŠ BESST tak, aby bol prechod plynulý, bez stresu a veľkých zmien, a aby sme vzdelávaním v SMŠ nadviazali na osnovy základnej školy. Preto sme už v materskej škole zaviedli Hejného metódu matematiky a vzdelávanie Lego STEAM-zručnosti pre 21.storočie. Pomáhajú nám odborníci a garanti v tejto oblasti, ktorí sú zamestnancami základnej školy. Ich spoluprácu veľmi oceňujeme.

Úzko spolupracujeme so základnou školou, pozývajú naše deti na otvorené hodiny k prvákom, kedy si naši predškoláci vyskúšajú, čo ich v škole čaká. Jednotlivé štandardy štátneho vzdelávacieho programu plníme aj tým, že máme rôzne krúžky, ktoré sú zakomponované do vzdelávania, rozvíjame tak osobnosť každého dieťaťa vo všetkých oblastiach vývinu.

Ďalej ponúkame individuálny prístup, ktorý zabezpečujeme nižším počtom detí v triedach, maximálne 16 detí. Máme podporný tím, poskytujeme logopedickú aj psychologickú podporu deťom v spolupráci s rodičmi.

Share